Własna firma czy etat?

Jeszcze jakiś czas temu, decyzja wyboru pomiędzy etatem a własną firmą, należała do ludzi młodych, wchodzących właśnie na rynek pracy. Dziś, ze względu na duże bezrobocie, ta sytuacja się zmienia. Coraz częściej, ludzie nawet w średnim wieku, decydują się zaryzykować i założyć własną działalność. Postanowimy sprawdzić, które rozwiązanie bardziej się opłaca. Pod uwagę, będziemy brać wyłącznie aspekty ekonomiczne.

Własna firma czy może etat? Co się bardziej opłaca?

1. Koszty, czyli przewaga własnej działalności…

Biorąc od uwagę koszty, przewaga leży po stronie własnej działalności gospodarczej. Dlaczego? Ponieważ decydując się na taką formę zarabiania pieniędzy, możemy w koszty wliczać praktycznie wszystkie nasze wydatki na firmę. W przypadku etatu, jest to „zaledwie” nieco ponad 1300 złotych w okresie rocznym.

2. Urlop, czyli przewaga etatu.

Pod względem urlopu, etat wyraźnie wygrywa z własną działalnością. Dlaczego? Ponieważ w przypadku WDG, urlopu zwyczajnie nie mamy. Z kolei etatowiec, może liczyć na 20 – 26 dni wolnych, plus dni dodatkowe przydzielane ze względu na np opiekę nad dzieckiem, chorobowe itd.

3. ZUS – czyli przewaga własnej działalności gospodarczej.

Składki na ZUS są stałe jedynie w przypadku prowadzenia WDG. Z kolei jeśli pracujemy na etacie, dzielimy się nimi mniej więcej po połowie z pracodawcą. Jednak w przypadku etatu i tak są one bardzo duże. Jeśli zarabiamy 3000 złotych brutto, każda ze stron (pracodawca i pracownik) musi zapłacić nieco ponad 600 złotych. Jest to relatywnie dużo, biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzenia.

4. VAT – przewaga własnej działalności gospodarczej.

Decydując się na własną działalność gospodarczą, możemy liczyć na zwolnienia z VAT o ile rzecz jasna, jesteśmy płatnikami tego podatku. Oczywiście musimy wtedy wszystkie nasze koszty brać „na fakturę”, na podstawie której wartość VAT jest nam zwracana. Pracownik pracujący na etacie, rzecz jasna nie ma takich praw.

Podsumowując, bardziej opłacalną wydaje się WDG. Jednak należy pamiętać, że w tym przypadku ponosimy większe ryzyko niż pracownik etatowy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oszczędzać pieniądze?
Następny artykułPraca przez internet?
Redakcja 360money.pl

Finanse to moja praca, ale i pasja. Rynkiem pieniężnym interesuje się od przeszło 10 lat i ciągle odkrywam coś nowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ