Nie możesz poradzić sobie z długami? Sprawdź, jak skutecznie odbudować swoje finanse!

Z długami mierzy się ponad 2,7 mln Polaków. Utrata pracy, choroba, nieprzewidziane wydatki – to tylko kilka powodów, dla których możesz narazić się na problemy finansowe. Jeśli już się pojawiły, jak najszybciej podejmij działania. Jak? Pismo o rozłożenie długu na raty i otwarta komunikacja z wierzycielem lub firmą windykacyjną – to jedne z najlepszych kierunków działania. Zobacz, jak to zrobić oraz w jaki sposób ustabilizować i odbudować swoje finanse.

Długi to nie koniec świata. Poradzisz sobie z nimi bez stresu – pod warunkiem, że aktywnie zatroszczysz się o rozwiązanie problemu. Warto podjąć kroki, aby:

  • zakończyć sprawę zadłużenia polubownie – bez narażania się na koszty i niedogodności związane z postępowaniem sądowym i przymusową egzekucją komorniczą;
  • spłacać zadłużenie na dogodnych, bezpiecznych dla siebie warunkach – dostosowanych do aktualnej sytuacji finansowej;
  • zbudować poduszkę finansową, która uchroni przed długami w przyszłości.

Pismo o rozłożenie długu na raty – krok w stronę ugody

Sprawę długu najlepiej jest rozwiązać na drodze polubownej, a więc dogadując się z wierzycielem bądź z firmą windykacyjną, której jesteś klientem. W większości sytuacji masz szansę na ustalenie dogodnych dla siebie warunków spłaty. Możesz np. rozłożyć zobowiązanie na niewielkie raty – nawet w wysokości kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Aby tak się stało, możesz przygotować pismo o rozłożenie długu na raty. Pamiętaj, aby:

  • umieścić w nim swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę i miejsca urodzenia, numeru PESEL i dowodu osobistego), a także dane sprawy (np. numer umowy, której dotyczy zadłużenie lub numer sprawy w firmie windykacyjnej – znajdziesz je w dokumentach przesłanych w sprawie długu);
  • umotywować prośbę o rozłożenie długu na raty – wyjaśnić, z czego wynikają twoje problemy ze spłatą;
  • zaproponować wysokość miesięcznych rat – wylicz ją tak, abyś miał pewność, że podołasz spłacie.

Takie pismo wyślij do wierzyciela lub firmy windykacyjnej, możesz to zrobić np. pocztowym listem poleconym.

Jeśli jesteś klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo, możesz również pominąć ten krok – korzystając z oferty ugody. Otrzymasz ją np. logując się na swoje konto klienckie online lub kontaktując się z doradcą telefonicznie. Podpisana w efekcie ugoda uchroni cię przed konsekwencjami windykacji na drodze prawnej (sąd i komornik) oraz pozwoli spłacać zobowiązanie bez stresu i na swoich warunkach.

Spłata długu i co dalej?

Podpisanie ugody w sprawie zadłużenia i przestrzeganie jej postanowień to pierwszy krok w stronę finansowej niezależności. Pamiętaj jednak, że życie potrafi zaskoczyć niejeden raz. Dlatego już w momencie, gdy spłacasz swoje zobowiązania, pomyśl o zabezpieczeniu się na przyszłość. Jak? Najlepszym rozwiązaniem jest zbudowanie sobie poduszki finansowej, a więc odłożenie pieniędzy na tzw. czarną godzinę. Nawet niewielkie kwoty dorzucane do przysłowiowej świnki-skarbonki każdego miesiąca krok po kroku pozwolą ci stworzyć bufor finansowy. Gdy zaś pojawi się sytuacja, w której będziesz potrzebować dodatkowych środków – po prostu skorzystasz z oszczędności, zamiast brać kolejną pożyczkę.

Wyjście z długów, choć niełatwe, zawsze jest możliwe. Nie wahaj się i podejmij współpracę z wierzycielem lub firmą windykacyjną, a następnie świadomie odbudowuj swoją stabilność finansową.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ