Twój dom potrzebuje odświeżenia i musisz postarać się o kredyt? Jeśli chcesz jedynie odmalować ściany i wymienić meble, dobrym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy. Jest wprawdzie droższy od kredytu na remont, jednak wymaga zdecydowanie mniej formalności i szybciej otrzymasz pieniądze. Ponadto bank nie zostanie wpisany do hipoteki, zatem nie grozi Ci egzekucja sądowa w razie trudności ze spłacaniem rat. Natomiast jeśli masz w planach remont generalny, łącznie ze skuwaniem podłóg, wymianą stolarki i zmianami konstrukcyjnymi, będziesz potrzebować znacznie większej puli pieniędzy. W tej sytuacji lepiej wnioskować o kredyt na remont domu, który należy do kredytów hipotecznych i tym samym zapewnia najniższe oprocentowanie na rynku. Co musisz zrobić, aby go dostać?

Dokumenty, które musisz dołączyć do wniosku o kredyt na remont domu

Każdy kredyt bankowy na sumę większą niż kilka tysięcy wymaga dostarczenia zaświadczenia od pracodawcy o wysokości zarobków. Oczywiście podstawowym punktem scoringu (analiza zdolności kredytowej) jest weryfikacja klienta w bazach typu BIK, BIG, ERIF i KRD. Bank musi sprawdzić, czy i kiedy zaciągałeś kredyty/pożyczki oraz czy miałeś jakiekolwiek problemy z ich spłacaniem. Ale to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Kredyt na remont domu wymaga bowiem dostarczenia wielu dokumentów dotyczących nieruchomości. Oto podstawowa lista:

  • pozwolenie na użytkowanie domu lub przyjęcie przez urząd zgłoszenia do użytkowania (dla budynków max 5-letnich);
  • wypis i wyrys z ewidencji gruntów;
  • kopia mapki ewidencyjnej;
  • dokument potwierdzający nabycie nieruchomości (akt notarialny zakupu lub darowizny, sądowe przyznanie spadku);
  • plan zagospodarowania działki (w niektórych przypadkach);
  • potwierdzenie powierzchni użytkowej domu (np. pismo ustalające wysokość podatku od nieruchomości).

Oczywiście każdy bank prowadzi własną politykę kredytową i Twój może wymagać dodatkowych dokumentów. Pamiętaj, że nie wszystkie dostaniesz od ręki, dlatego czas oczekiwania na pieniądze może wydłużyć się o 1-2 tygodnie. Ponadto sama procedura kredytowa z reguły trwa 3-4 tygodnie, zatem musisz starać się o kredyt przynajmniej 6 miesięcy przed rozpoczęciem remontu.

Kredyt na remont – dodatkowe formalności

Kredyt na remont to kredyt celowy, dlatego musisz udokumentować wydatki związane z celem finansowania. Obecnie większość banków nie wymaga faktur za materiały czy robociznę, jednak do wniosku musisz dołączyć kosztorys remontu oraz harmonogram prac. Dokumenty te powinny być sporządzone przez fachowca z uprawnieniami, choć nie musi to być wykonawca remontu. Kosztorys powinien uzasadniać kwotę kredytu, natomiast harmonogram posłuży bankowi do ustalenia terminu wypłaty kolejnych transz. Ponadto kredyt na remont domu wymaga sporządzenia wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę – zwykle operat przeprowadza osoba przysłana przez bank. Jeśli remont ingeruje w sposób znaczny w konstrukcję domu (np. jeśli zechcesz rozbudować strych albo dobudować lukarnę), wówczas musisz postarać się o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ