Jak wybierać produkty bankowe? Krótki przewodnik

W XXI wieku bardzo trudno jest nam sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie bez produktów bankowych. Kilkanaście milionów Polaków spłaca kredyty, większość ma rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, nadwyżki zgromadzonych środków chętnie lokujemy na lokatach czy kontach oszczędnościowych. Banki dosłownie zasypują nas ofertami, ponieważ żyją ze swoich klientów. Nic dziwnego, że coraz trudniej jest nam się w tym odnaleźć. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym, jak wybierać produkty bankowe. Skupimy się na lokatach i kontach osobistych, a więc dwóch najpopularniejszych produktach.

Konto osobiste – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Wybór kont osobistych, czyli popularnych ROR-ów, jest ogromny. Poszczególne banki mają w swojej ofercie co najmniej kilka takich produktów, różniących się funkcjonalnością, przeznaczeniem (inne konta dla osób prywatnych, inne dla przedsiębiorców) i oczywiście kosztem prowadzenia.

Wybór rachunku należy więc uzależnić od swoich potrzeb. Jeśli konto ma służyć wyłącznie do tego, aby wpływała na nie pensja i użytkownikowi będzie potrzebna tylko karta płatnicza oraz dostęp do bankowości elektronicznej, należy rozejrzeć się za jak najtańszą ofertą. Wciąż można znaleźć rachunki darmowe, ale trzeba tutaj uważać na kilka pułapek.

Przede wszystkim chodzi o wszelkie opłaty dodatkowe, np. za kartę płatniczą lub wypłaty gotówki z bankomatu. Zwykle można ich uniknąć dopiero po spełnieniu konkretnych warunków, jak wykonanie operacji bezgotówkowych na minimalną, wskazaną przez bank kwotę.

Kolejną kwestią jest szeroko pojęta funkcjonalność rachunku. Banki prześcigają się w oferowaniu swoim klientom coraz ciekawszych opcji, jak chociażby bezpłatne wypłaty z zagranicznych bankomatów czy zniżki za robienie zakupów w wybranych sklepach. Wciąż zdarzają się także oferty typu moneyback – bank zwraca część wydanej kwoty na konto.

Dobry ROR powinien również oferować możliwość prowadzenia równoległego rachunku oszczędnościowego. To dobra opcja dla osób myślących o gromadzeniu oszczędności. Wówczas można ustawić sobie automatyczny przelew z konta głównego na konto oszczędnościowe, np. raz w miesiącu na określoną kwotę.

Wybór konta osobistego bardzo ułatwiają internetowe rankingi, które są na bieżąco aktualizowane i czytelnie przedstawiają wszystkie najważniejsze warunki prowadzenia rachunku. Taki ranking można znaleźć np. na portalu Lokaty.pl.

Lokata bankowa – jak znaleźć dobrą ofertę w dobie niskich stóp procentowych?

Czasy, gdy na rynku królowały lokaty na 8 i więcej procent, póki co minęły. Nie oznacza to jednak, że na takim produkcie nie można już w ogóle zarobić. Lokata nadal jest najatrakcyjniejszym rozwiązaniem dla osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie kapitału.

Nawet skromnie oprocentowana lokata przyniesie jakiś zysk, którego wysokość jest uzależniona od okresu, na jaki zostaną ulokowane środki. Bardzo ważne jest także to, że umieszczając pieniądze na lokacie chronimy je przed inflacją – kapitał nie traci więc na wartości, jak ma to miejsce chociażby w przypadku trzymania pieniędzy na zwykłym ROR czy tym bardziej w przysłowiowej skarpecie.

Nie da się jednak ukryć, że w obecnej sytuacji lokaty przestały być dla Polaków tak atrakcyjne, jak jeszcze kilka lat temu. Banki muszą na to reagować, dlatego regularnie pojawiają się bardzo ciekawe, promocyjne oferty, pozwalające zarobić nieco więcej. Aby być na bieżąco warto śledzić rankingi lokat, jak chociażby ten prowadzony na portalu Lokaty.pl.

Wybór konkretnej lokaty należy uzależnić przede wszystkim od wysokości oprocentowania, ale nie tylko. Liczy się także okres obowiązywania umowy, częstotliwość kapitalizacji odsetek (najkorzystniejsza jest kapitalizacja dzienna) oraz limit wpłaty. Często znacznie bardziej opłacalne będzie umieszczenie większej kwoty na niżej oprocentowanej lokacie.

Pieniądze to bardzo poważny temat, dlatego do wyboru produktów bankowych należy podejść rozsądnie i analitycznie. W końcu chodzi o to, aby środki z jednej strony były zabezpieczone, a z drugiej nie leżały bezczynnie tracąc na wartości z powodu inflacji.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ