W Polsce panuje powszechne przekonanie, że „pośrednik” to synonim oszusta, który pobiera horrendalne prowizje w zasadzie… za nic. Taki pogląd dotyczy każdej branży – od agencji nieruchomości, przez komisy samochodowe i doradców kredytowych, aż po agencje pośrednictwa pracy. Wokół tych ostatnich narosło wiele krzywdzących mitów i niejasności. Czy pośrednicy pobierają opłaty od pracownika? Na czym polegają ich usługi i kiedy warto z nich skorzystać?

Dlaczego agencje pośrednictwa pracy wzbudzają kontrowersje?

Nie brakuje opinii, według których agencja pośrednictwa pracy to „hurtownia CV”, która zajmuje się jedynie gromadzeniem danych osobowych. Niektórzy twierdzą, że agencje wystawiają fałszywe ogłoszenia o pracę w celu szybkiego zbudowania bazy kandydatów, których CV zostanie później odsprzedane firmie potrzebującej pracownika o konkretnych kwalifikacjach.

Jednak znacznie poważniejsze zarzuty wobec biur pośrednictwa pracy dotyczą nielegalnego pobierania prowizji od pracowników, a nawet wysyłania Polaków do zagranicznych „obozów pracy”. Szerokim echem na całym świecie odbiła się historia z lat 2004-2005, gdy polscy pośrednicy skierowali rodaków do pracy przy zbiorach we Włoszech, gdzie byli przetrzymywani, maltretowani i zmuszani do niewolniczej pracy.

Jak funkcjonuje legalna agencja pośrednictwa pracy?

Biuro pośrednictwa pracy działa na zlecenie pracodawcy, czyli firmy potrzebującej pracownika o określonych kompetencjach zawodowych. To pracodawca pokrywa wynagrodzenie pośrednika, które może stanowić nawet 1/5 część wysokości pensji pracownika zatrudnionego przez agencję. Oczywiście pracownik nie może otrzymać wynagrodzenia niższego niż minimalne obowiązujące w danym kraju.

Agencja pośrednictwa pracy może przeprowadzić cały proces rekrutacji – począwszy od zamieszczenia ogłoszeń na darmowych i płatnych portalach, przez organizowanie rozmów kwalifikacyjnych, aż po przygotowanie dokumentacji zatrudnienia. Legalnie działające biuro NIE pobiera opłat za znalezienie pracy czy możliwość udziału w rekrutacji. Jedyne opłaty jakie ponosi pracownik, muszą wynikać z umowy podpisanej z agencją i mogą dotyczyć kosztów: transportu, badań lekarskich, tłumaczenia dokumentacji.

Dlaczego warto korzystać z usług biura pośrednictwa pracy?

Rzetelna agencja pośrednictwa pracy to dla pracodawcy oszczędność czasu i pieniędzy. Firma nie musi utrzymywać własnego działu HR, a pracodawca zajmować się rekrutacjami. Outsourcing HR pozwala w krótkim czasie znaleźć wykwalifikowanego pracownika, a w przypadku zagranicznych pracodawców, usuwa barierę językową i problem nieznajomości polskiego rynku pracy.

Jeśli chodzi o korzyści dla pracowników, agencja pośrednictwa pracy pomaga znaleźć pracę także długotrwale bezrobotnym oraz osobom, które chcą zmienić branżę lub nie mogą odnaleźć się we współczesnych wymaganiach pracodawców. Pomoc biura będzie także nieoceniona przed podjęciem pracy za granicą. Pośrednik zadba o formalności, zorganizuje transport i zakwaterowanie, a ponadto będzie wspierać pracownika w obcym kraju.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ