Jak dorobić do pensji?

Pensja jest podstawowym źródłem utrzymania dla większości osób. Jednak nie zawsze pensja wystarcza na utrzymanie i bieżące wydatki. Czasem dodatkowe środki przydałyby się po prostu na sfinansowanie jakichś przyjemności typu wakacyjny wyjazd. Dlatego też wiele osób szuka dodatkowych źródeł dochodu.

Jak można dorobić do pensji?

W przypadku dorabiania do pensji istnieje kilka różnych możliwości. Jedną z nich jest wzięcie dodatkowego etatu. Może to być dość korzystne finansowo, ale nie zawsze jest korzystne pod innymi względami – zwłaszcza czasowo. Sprawa jest nieco łatwiejsza, jeśli jeden z etatów jest w niepełnym wymiarze godzin. Jednak do pensji można dorabiać nie tylko na etacie, ale również w ramach wykonywania zleceń, choćby tych drobnych. Mogą to być na przykład różnego rodzaju usługi remontowe, czy związane ze świadczonymi zabiegami kosmetycznymi.

Praca zdalna

Coraz popularniejsza staje się praca w domu, czy inaczej mówiąc praca zdalna (ang. homeworking). Duże możliwości w tym zakresie stworzył coraz powszechniejszy dostęp do internetu, a także rozwój biznesu internetowego i usług świadczonych za jego pomocą. Dlatego też na dodatkową pracę mają szanse w tym zakresie na przykład osoby zajmujące się programowaniem, czy szeroko rozumianym SEO (np. SEO copywritingiem). Coraz popularniejsze staje się również prowadzenie blogów, czy vlogów (blogi wideo) o danej tematyce, które po pewnym czasie również mogą stać się dodatkowym źródłem dochodów, choćby z reklam. W zależności od typu zleceń oraz umiejętności i wydajności, można w ten sposób zapewnić sobie całkiem przyzwoity zastrzyk gotówki. Praca w domu daje duże możliwości jeśli chodzi o elastyczność czasu pracy, ale wymaga dobrej organizacji czasu i umiejętności skupienia się na wykonywanych zadaniach w nie zawsze sprzyjających ku temu warunkach.

Bazowanie na własnych zainteresowaniach i umiejętnościach

Szukając dodatkowego zajęcia warto bazować nie tylko na wyuczonym zawodzie, ale również na własnym hobby, czy umiejętnościach. Choćby drobne zlecenia mogą znaleźć tzw. złote rączki, czy też osoby, które mają zdolności manualne i wykonują w domu różnego rodzaju rękodzieło (np. ozdoby, naszyjniki, czy nawet ubrania). Innym przykładem dodatkowych prac może być pomoc w obsłudze imprez w weekendy, czy opieka nad dziećmi. Te zadania nie zawsze wymagają formalnego wykształcenia, ale po prostu pewnego doświadczenia i umiejętności oraz predyspozycji osobowych w tym zakresie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInwestycja w wino
Następny artykułGdzie ulokować oszczędności?
Redakcja 360money.pl

Finanse to moja praca, ale i pasja. Rynkiem pieniężnym interesuje się od przeszło 10 lat i ciągle odkrywam coś nowego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ