bor

Bor to pierwiastek chemiczny należący do półmetali. Leży w trzynastej grupie układu okresowego, w drugim okresie. Należy do pierwiastków lekkich, o liczbie atomowej 5 i masie atomowej 10,8 u. Jest pierwiastkiem śladowym, istotnym dla zdrowia i rozwoju roślin, zwierząt oraz ludzi.

Bor dla organizmów żywych

Bor jest jednym z pierwiastków, który odznacza się bardzo bogatą chemią i jest składnikiem wielu związków nieorganicznych i organicznych. W niewielkich ilościach (jako pierwiastek śladowy) jest niezbędny dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz roślin. W organizmie człowieka odpowiada między innymi za mineralizację kości i prawidłowy metabolizm wapnia. Najważniejszym jego źródłem w naszej diecie są rośliny, przede wszystkim świeże owoce i warzywa.

W roślinach bor odgrywa jeszcze ważniejszą rolę. Odpowiada za transport cukrów i innych związków organicznych w łyku oraz wzrost łagiewki pyłkowej. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju elementów płciowych rośliny, w tym kwiatów. Zapobiega pękaniu owoców i korzeni spichrzowych, a także wzmacnia odporność roślin na różnorodne choroby i infekcje. Dzięki tej ostatniej właściwości zwiększa plony i redukuje konieczność stosowania środków ochrony roślin.

Jak rozpoznać niedobory boru?

Ze względu na to, iż bor wpływa na rozwój i stan zdrowia praktycznie całej rośliny, rozpoznanie jego niedoborów zazwyczaj nie nastręcza większych trudności. W przypadku jego zbyt małych ilości można zaobserwować między innymi kruchość i łamliwość łodyg, a także deformację liści, w szczególności młodych. Mogą one przybierać także nienaturalną, granatowo-zieloną barwę lub występuje na nich chloroza międzyżyłkowa. Świadczy to o problemach z wytwarzaniem chlorofilu i jego pracą, co przyczynia się do złego funkcjonowania liści, niedożywienia roślin i zaburzeń w ich rozwoju.

Efektem tych chorób może być spowolnienie lub zahamowanie wzrostu całej rośliny. Ich tkanki są słabe, uformowane nieprawidłowo i mają niską jakość. Jest to widoczne szczególnie w przypadku owoców, które są małe i złej jakości. Mogą przy tym powstawać między innymi owoce beznasienne. Również sam proces powstawania owoców i kwiatów jest zaburzony, podobnie jak zapylenie i zapłodnienie roślin.

Jak zapobiegać niedoborom boru?

Jeśli w naturalnym środowisku nie występują odpowiednie stężenia boru i zaobserwujemy wyżej wspomniane problemy, należy pomyśleć o odpowiednim nawożeniu, które pomoże wyeliminować ten problem. Dostępne pod adresem https://arkop.pl/nawozy/nawozy-borowe/ nawozy borowe pomogą w zrównoważeniu procesu rozwoju roślin.

Wzmocnią system korzeniowy, łodygi i liście. Dzięki ich zastosowaniu rośliny będą lepiej kwitnąć, pojawi się większy plon w postaci większej ilości i lepszych jakościowo owoców. Rośliny staną się też bardziej odporne na różne choroby czy wahania temperatury.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ