Blokada przed mówieniem w języku obcym – jak ją pokonać?

Dla większości osób, które uczą się języka obcego, najtrudniejszą sprawą jest mówienie. Krępujemy się, boimy o pomyłki i zwyczajnie wstydzimy złego akcentu. Jednak z taką postawą nie uda nam się osiągnąć sukcesu.

Jak przygotować się do mówienia i jak zapanować nad lękiem? Zapraszamy do lektury poniższego poradnika, stworzonego przy współpracy ze specjalistami z Edun Korepetycje (http://edun.pl/).

Jak poradzić sobie z lękiem przed mówieniem?

Podstawowa blokada tkwi w naszych głowach. Ucząc się czegoś naturalnym jest to, że popełniamy pomyłki. Zresztą, jak często zdarzają się nam przejęzyczenia, gdy mówimy po polsku? Nic więc dziwnego, że gdy zaczynamy poznawać obcy nam język – także się mylimy, źle wymawiamy słowa albo tworzymy gramatyczne potworki. Metoda na to jest jedna – ćwiczyć. Bez prób nie zajdziemy daleko. Więc nie ma sensu się tym stresować, bo każdy błąd tak naprawdę prowadzi nas do perfekcji.

Najlepsza ścieżka – 3 kroki, by mówić płynnie w języku obcym

uczenie dzieci

Rozpoczynając naukę języka obcego od początku warto zacząć ćwiczyć pracę nad mówieniem. Podstawą w tym wypadku jest głośne powtarzanie i zapamiętywanie, najlepiej całych wyrażeń. Nie krępuj się rozmawiać samemu ze sobą, odgrywaj scenki, wyobrażaj sobie hipotetyczne dialogi: z zagubionym turystą, sprzedawcą, sympatycznym sąsiadem itp.

Ta metoda pozwoli Ci wypracować podstawowe reakcje na najczęściej spotykane pytania. Nabierzesz także więcej pewności, widząc, że składanie zdań jednak nie jest aż takim problemem. Kolejną fazą jest znalezienie do rozmów zaufanej osoby: może to być opłacony lektor, ale również ktoś ze znajomych albo osoba, szukająca kogoś do nauki języka obcego w tandemie.

Gdy poczujemy się pewnie, możemy wyjść z naszą umiejętnością mówienia „do ludzi”. Korzystajmy z okazji, by potrenować znajomość słówek. Nawet jeśli początkowo będziemy robić to mało składnie, z czasem każda kolejna próba wychodzić nam będzie lepiej.

Właściwy akcent – jak go wypracować?

Bardzo ważnym aspektem, by być rozumianym przez odbiorców, przy mówieniu w języku obcym jest poprawny akcent. Nie chodzi tu bynajmniej o zatarcie różnicy między native speakerem a obcokrajowcem, ale nauczenie się takiego wymawiania słów, by rozmówca był w stanie poprawie je zrozumieć. By go opanować warto ważne jest nie tylko osłuchanie się z nagraniami w danym języku, ale również oglądanie wideo, gdzie wyraźnie można zaobserwować ruch ust, żuchwy oraz postawę ciała.

Kolejnym sposobem, by opanować akcent, jest wcielanie się w rolę. Wyobraź sobie, że jesteś Amerykaninem albo Francuzem. Zastanów się, jaką postawę przyjmują, gdy mówią – są naprężeni, a może wręcz przeciwnie? Głos biegnie z brzucha czy górnej części dróg oddechowych? Gestykulują czy też może mówią powoli i spokojnie, jak Brytyjczycy? Udawaj przed lustrem, że jesteś przedstawicielem danej nacji i staraj się naśladować ich sposób mówienia. Opanujesz prawidłowy akcent szybciej niż myślisz.

Nauka mówienia – bez ćwiczeń nie ma efektów

Jeśli zastanawiasz się nad nauką języka obcego u doświadczonego lektora – zapraszamy do naszej placówki na warszawskim Ursynowie. Więcej informacji w linku: http://korepetycjeursynow.pl/jezyki-obce/.

Materiał promocyjny.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ